Az őszi gyűjtéseink után minden évben nagyon közkedveltek a tökből készített figuráink. Ezeket kedvenc mesék kellékének, játékok készítéséhez; és természetesen töklámpás készítéséhez is felhasználjuk.
A szülők segítségével beszerzett tökökből készítjük el pl.: Móricz Zs.: Iciri-piciri meséjéből az iciri-piciri kismacska házikóját, a macskát és a két ökröcskét nagyobb szemű krumpliból és fogvájóból keltjük életre.
A mese néhányszori elmondása után a gyerekek maguk játszák el a figurákkal a történetet. A tökház készítésében aktívan résztvesznek, a tök felső részét késsel leszeljük, persze a szivacsos-ragacsos belsejét és a magokat élvezettel szedik a kicsik ki belőle. Azután a tetejét visszahelyezzük, kéménynek lyukat vájunk a tetején és ablakokat, ajtót az oldalába késsel faragunk. A rögtönzött "színház" így kész is!
Mese után megmossuk a kiszedett tökmagot, szárítjuk és későbbb felhasználjuk a meseház tetejére "cserépnek", festett, gyurmából készített edények (tányér, kancsó) díszítéséhez; vagy ha sok van belőle, megpirítjuk az óvoda konyhájában és elropogtatjuk az alábbi mondókák kíséretében:
"Csiteri-csütöri, csütörtök,
Tököt lopott az ördög.
Bugyogójába rakta,
nem fért le a pokoloba.
Öreg ördög meglátta,
móresre tanított."
"Sütőben a tökmag,
befűtöttünk tegnap,
ripeg-ropog, zeng a nád,
szél röpíti víg dalát.
Ég öt éjjel, öt nap,
odasül a tökmag. "(népköltés)
A töklámpás készítése hagyományos, minden évben. Egy jól megtermett tököt meglékelünk, felső harmadát levágjuk, belsejét kitisztítjuk és megformáljuk az arcrészt, szájat - jó ijesztőt és hatalmas szemeket vágunk neki, belehelyezünk egy kis mécsest, és visszatesszük a kalapját.
Az izgalom fokozásaként még nem gyújtjuk meg a benne lévő gyertyát, hanem hajat készítünk kukorica fosztásból, befonjuk vagy borzas frizurát készítünk belőle neki, és kezdődik a névadó.
Mindenki javasolhat egy nevet, amelyik legjobban tetszik a csoportnak, az lesz a neve. Ennek örömére kört alakítunk, közepére tesszük "Lámpás Kleofást" és tácolunk neki. Majd a függönyöket behúzzuk és egymást ijesztgetjük a meggyújtott, égő szemű lámpással. Sikongva, nagy élvezettel rémüldözik mindenki, mert behívjuk a többi csoport óvó és dajka nénijeit is, és ők is kötelesek megrémülni, csakúgy mint a délután érkező anyukák, apukák is. Ez a mi őszi „halloween ünnepségünk” magyar módra.
A tökök a kertünkből. A hozzávalók.
Itt már kivágtam a tök kalapját
Az elkészült tökházikó.
Lámpás Kleofás, a töklámpás.
A tökök.
A rémisztő Lámpás Kleofás.
Elkészült a töklámpás!
Itt Jelentkezhetsz a Hogyan legyek büszke szülő? ingyenes mini sorozatra amiből megtudhatod,hogy:
-Mitől fejlődik jól a gyermeked beszéde?
-Hogyan alapozhatod meg a gazdag szókincs kialakulását?
-Melyek a legjobb beszédfejlesztő mondókák?