"Ha gyerekek ellenségeskedésben élnek,
megtanulnak veszekedni…"/D. L. Holtz/
Egyik délután - kint ködös, nyirkos téli idő volt - "óvodás képeimet" rendezgettem albumba, és az egyik képnél megálltam. Felfedeztem rajta Tibit, azt a kisfiamat, aki elmúlt már 4 éves, mikor oviba jött és nagyon nehezen illeszkedett be közénk. Még az óvoda udvarán is, ahol a kép készült, fogta a ruhám szélét és szinte látszott arcán a félelem. Félt társaitól, a nyüzsgő, hangoskodó, futkározó gyerekektől is. Visszapergetve a vele kapcsolatos történéseket, mint arra később fény derült, Tibi családjában az ún. ”lelki terror” szinte mindennapos volt!
A nagy hangú, elég durva stílusban viselkedő, beszélő anya, aki mindig hangoztatta, hogy ő tartja el a családot munka nélkül maradt, halk szavú férje mellett, gyakran elégedetlenkedett Tibi teljesítményeivel, képességeivel is. Elmondása szerint kisfia ”tiszta apja”, azért ilyen félős. Később, mikor a kisfiú már nagycsoportos lett, emlékszem, egyre gyakrabban panaszkodtak rá a többiek - Tibor verekedni kezdett, viselkedése agresszívabbá vált. Mivel ismertek voltak az alapvető okok, nagy türelemmel, odafigyeléssel igyekeztünk változtatni magatartásán. Néha sikerült, néha nem, de minden dicséretért, simogatásért hálás tudott lenni.
Napjainkban egyre gyakrabban kerül előtérbe az agresszivitás kérdése. Ezért szeretnék írni róla és megismerni erről szülői véleményeket. Több anyuka kérdezte már, hogy mi tévő legyen, mert kisfia, kislánya elég durva, irigykedő, verekszik otthon, az oviban, iskolában. Bizony, nem ritka jelenség ez manapság a gyerekek körében.
De mi is maga az agresszió?
Fogalma alapvetően nem negatív töltésű, valamire vállalkozást, valamihez hozzálátást, közeledést jelent. Mai fogalmaink szerint viszont olyan magatartás, amely arra irányul, hogy valaki egy másik személyben kárt okozzon.
Sokféle kifejezési formája létezik; van ösztönös, kontrolálhatatlan /impulzív/, kíméletlen, haraggal, gyűlölettel illetve félelemmel párosuló, erőszakos viselkedési forma.
Jól megfigyelhetők kora gyermekkortól kezdve ennek első, kezdetleges formái, ösztönös jelei pl.: már az oviban is észlelhetőek olyan gyermeki megnyilvánulások, melyek azt jelzik, hogy valamilyen ok miatt erőteljesen tiltakoznak, feszültek, valami miatt állandóan szoronganak, gátolva érzik magukat. Gyakran szélsőséges érzelmeiket a náluk kisebbeken, gyengébbeken próbálják ”levezetni”. Rögtön ellenállást tanúsítanak, támadásba lendülnek vagy éppen magukba húzódva dühöngenek és belerúgnak pl.: társukba vagy a játékokba - titokban.
Folyt. köv.