” Koszorú, koszorú,
mért vagy olyan szomorú ?
- Azért vagyok szomorú,
mert a nevem koszorú!”
Ezt a népi dalosjátékot ilyenkor mindig eljátsszuk, hisz a gyerekeknek van tapasztalata, élménye a Halottak napjáról, együtt mennek emlékezni a már nem élő rokonokra a temetőkbe és koszorút tesznek sírjukra. Élményeiket elmesélik és így szó esik az elmúlásról, a halálról. Természetesen csak annyit beszélgetünk róla, amennyit életkori sajátosságaiknál fogva fel tudnak fogni.
A halál, a gyász és annak hagyományos rítusai a különböző népeknél, más kultúrákban eltérőek A mi kultúránkban a csöndes emlékezés, mécses gyújtása, virágok, koszorúk helyezése jellemző. A gyerekek számára nehezen feldolgozható, hogy hová lettek, akik már nincsenek köztünk, miért halnak meg az emberek - ennek hangot is adnak, kérdezgetnek róla.
Például az egyik kisfiú /6 éves/ arra volt kíváncsi, hogy hol van az ő nagypapája, mert ki szoktak menni mamával a temetőbe, virágot visznek, mama mégis azt mondja, papa fent van az égben és figyeli őt. Már megkérdezték tőlem is, hogy hány éves vagyok és én is meg fogok hamarosan halni?!
Nem könnyű kíváncsiságukat kielégíteni és olyan válaszokat adni, amelyek koruknak megfelelő és számukra megnyugtató.
Mégis meg kell tennünk
Szakirodalmi ajánló:
- Polcz, Alaine: Élet és halál titkai. Mit mondjunk a gyermeknek?
- Polcz, Alaine: Meghalok én is? A halál és a gyermek.
Te milyen választ adnál?
Itt Jelentkezhetsz a Hogyan legyek büszke szülő? ingyenes mini sorozatra amiből megtudhatod,hogy:
-Mitől fejlődik jól a gyermeked beszéde?
-Hogyan alapozhatod meg a gazdag szókincs kialakulását?
-Melyek a legjobb beszédfejlesztő mondókák?