Éva kérdezett arról, hogy szerepeljen-e az óvodás gyerek
A téli időszak bővelkedik ünnepekben, ezidőtájt gyakoribbak az ún. óvodás műsorok /önálló vers a Mikulásnak, karácsonyi pásztorjáték szerepei, versmondás, szóló éneklés, tánc vagy hangszeres szóló/ és azok ”kivitele” a lakóhelyi közösségekbe is /művelődési házakban, munkahelyi ünnepségeken, mindenki karácsonyi ünnepségen, mikulásünnep alkalmából/.
Ma óvodáink saját nevelési programjuk alapján dolgoznak, szakmai önállóságuk biztosított, így különféle alternatívákat érvényesítve működnek. Sokszínű tevékenységük során önállóan döntenek. Mégis minden intézmény alapvető célja: a gyermekek sokoldalú, harmonikus fejlesztése a gyermeki személyiség kibontakoztatásának elősegítése az életkori sajátosságok figyelembevételével. Gondoskodni kell az érzelmi biztonságot nyújtó, derűs, szeretetteljes nyugodt légkör megteremtéséről. Az óvoda védő, óvó szerepe igen fontos ma is. Ezek tudatában felmerülhet jogosan a kérdés szülőkben, óvó nénikben, óvodavezetőkben jót tesz- e a kisgyereknek, ha a jeles napok ünnepein mindig szerepelniük kell akár közösen, akár egyedül?
Megoszlanak erről a vélemények, magam is tapasztaltam, hogy pl: egy hónapon keresztül mindennap busszal vitték a néptáncoló ovisokat a városi sportcsarnokba próbálni a színvonalas gálaműsor sikere érdekében. Azt is tudom, hogy a szülők egyrésze szereti, elvárja, hogy kisgyermeke szerepeljen, büszke rá, fotózza, videózza, amit, mint szülő megértek. Mégis azokkal értek egyet, akik ellenzik a kifejezetten túlzott szerepeltetést, féltik gyermeküket a stresszes, fárasztó próbáktól, a fellépés okozta esetleges frusztrálódástól. A gyermekek közt akad olyan, aki már ebben a korban is szívesen szerepel, ki mer állni egyedül idegen környezet sem feszélyezi. Ám sok- sok kicsi, izzadó tenyérrel, ruháját gyűrögetve, szorongó feszültségben képes elmondani versikéjét vagy alig meri kinyitni a száját még egy közös produkcióban is.
Magam is féltem őket az ilyen jellegű szerepeltetésektől, éppen ezért a különböző ünnepeken ún. játékfüzérekkel kedveskedünk /pl: karácsony, anyáknapja, évzáró/ a szülőknek. Ezek a játékok mindennapjaink részét képezik, folyamatosan sajátítják el évközben. Népi dalosjátékok, mondókák, rigmusok, apró párbeszédek, mesedramatizálásba öltöztetve, közös mozgással vagy bábozással kísérve. Időben sem haladjuk meg a 1o- 2o percnyi hatást és a szülők is szívesen fogadják így is ”ünnepi szereplésünket”!
Itt Jelentkezhetsz a Hogyan legyek büszke szülő? ingyenes mini sorozatra amiből megtudhatod,hogy:
-Mitől fejlődik jól a gyermeked beszéde?
-Hogyan alapozhatod meg a gazdag szókincs kialakulását?
-Melyek a legjobb beszédfejlesztő mondókák?