Ebben az időszakban kell eldönteni a szülőknek közösen az óvónőkkel, hogy iskolaéretté válik-e a 6. évét betöltő óvodás.
Szakemberek körében is megoszlik a vélemény az iskolaérettség, alkalmasság fogalmáról. Már nem is az iskolaérettség szót alkalmazzák, inkább, az iskolai életmódra való felkészültséget, alkalmazkodás szintjét. Gyermekeink a hetedik életévükben lesznek iskolakötelesek, így lehetőség van rá, hogy egy év múlva legyenek iskolások.
A család és az óvoda készíti elő őket az új életmódra. Dönteni kell! Elsősorban a szülőknek, menjen vagy maradjon még egy évig az óvodában. Fontos és nehéz ez a döntés, hisz előre kell látni, hogy gyermekünk képes lesz-e megfelelni, alkalmassá válni a megváltozott körülményeknek, képes lesz-e meghatározott szabályok szerint viselkedni /nyugodtan ülni 4 órát, figyelni, összpontosítani, válaszolni/ teljesíteni!
A szülők ismerik a legjobban gyermeküket, de az óvodai élet során tapasztaltak alapján az óvónő nagy segítséget tud adni ezekben a kérdésekben és ez segíthet a döntésben. Felvetődik, hogy mit takar az optimális fejlettségi szint az iskolaalkalmasság, a későbbi eredményes tanulás szempontjából?
Különféle vélemények vannak erről szakmai berkeken belül is. Vannak, akik azt vallják, hogy egy óvodás gyermek játék közben fejlődik a legjobban és nincs szükség /ideális esetben/ célzott, irányított fejlesztésre. Ha érzelmileg biztonságos és ingerekben gazdag környezet biztosított a gyermek számára, akkor saját tempójában, de éretté válik az iskolára.
Vannak, - tapasztalatom alapján- akik szinte ”kisiskolás” módszereket alkalmazva /piros pont, munkafüzet/ igyekszenek elérni, hogy a gyermek értelmi képességei elérjék az iskolára való érettségi szintet nagycsoport végére.
A különböző óvodai programok különféleképp értelmezik a fejlődés mutatóit, de abban meg kell egyeznie minden intézménynek, amit az Óvodai nevelés országos alapprogramjai is kiemel. Eszerint az iskolaérettségnek, az iskolai életre való felkészültségnek testi, lelki és szociális kritériumai vannak, melyek közül egyik sem hanyagolható el, mindegyik egyformán szükséges a sikeres iskolai munkához.
Folyt. köv...
Itt Jelentkezhetsz a Hogyan legyek büszke szülő? ingyenes mini sorozatra amiből megtudhatod,hogy:
-Mitől fejlődik jól a gyermeked beszéde?
-Hogyan alapozhatod meg a gazdag szókincs kialakulását?
-Melyek a legjobb beszédfejlesztő mondókák?