Munkám során, hosszú éveken át kiemelt figyelmet szenteltem mindig a rám bízott gyerekek testbeszédére. Érdeklődéssel és tudatosan igyekszem olvasni ebből, és gyakran segített is a kicsik viselkedésének megértésében, a köztük lévő esetleges konfliktusok megoldásában, egyáltalán a megismerésükben.
Néhány lélekbúvár véleménye szerint sok esetben a testbeszéd fontosabb, mint maga a beszéd. Kutatásaik szerint, egy átlagos emberi kapcsolat során érzéseinknek csak 7%-át /!/ fejezzük ki szóban, 93%-át különféle nem verbális csatornákon keresztül mutatjuk ki. Emellett- véleményük szerint és szerintem is - a testbeszéd sokkal dinamikusabb, mint a beszélt nyelv, mert sokkal kevesebbet beszélünk, mint amennyi érzést képesek vagyunk kifejezni és ezzel a kicsi gyerekek is élnek.
Azért fontos, hogy ők is ”megtanulják” a testbeszédet, - ugyanúgy, mint az élő beszédet, - hogy alkalmazva még jobban megértessék magukat a világgal. Szülőként, felnőttként pedig azért lényeges megérteni ilyen formában a gyermekek reakcióit, mert ezáltal válhat érthetővé számunkra és meggyőzőbbé viselkedésük. Igaz a mondás, hogy a tettek magukért beszélnek. Sokszor elég egy pillantás, egy fejrázás, egy figyelmeztető ujj felemelés és ért belőle a kicsi gyerek szó nélkül is.
Ha megértjük gyermekeink testbeszédét, akkor erősítjük kapcsolatunkat velük, átérezhetjük a nonverbális jelek alapján érzelmeiket és közelebb kerülünk hozzájuk, mélyebb kapcsolatot építhetünk ki velük, mert ők is megértik a mi testbeszédünket.
Folyt. köv.
Itt Jelentkezhetsz a Hogyan legyek büszke szülő? ingyenes mini sorozatra amiből megtudhatod,hogy:
-Mitől fejlődik jól a gyermeked beszéde?
-Hogyan alapozhatod meg a gazdag szókincs kialakulását?
-Melyek a legjobb beszédfejlesztő mondókák?