Őszi játék és barkácstippek
Tarisznyámat ajánlom minden szülőnek, aki szeretné az évszak lehetőségeit ”kiaknázni” és gyermekeivel megismertetni, megszerettetni, minél többet tudni róla játékosan. Sokféle, sokrétű megfigyelést, tapasztalatgyűjtést, tevékenységre ösztönző ismeretek, élményt kínál, ”Ősz anyó”! Az őszi hangulatot; színeket, illatokat, jelenségeket felölelő versekkel, mesékkel, rigmusokkal és játék-, barkács tippekkel igyekszem megtölteni folyamatosan tarisznyámat, hogy találjon mindenki benne kedvére valót.
”Ősz szele duruzsol a fák közt”
A kis gyerekek minden napjukat örömmel, erős érzelmekkel kíváncsian és játszva élik meg. Kis irányítással felhívhatjuk figyelmüket, fokozhatjuk érdeklődésüket környezetükre, a természetre; játszva, játékosan.
Pl.:
- Ilyenkor felkelthetjük figyelmüket az időjárás változásaira; a hűvösebb reggeleken már oviba vagy a boltba menet pulóvert, kiskabátot kell venni /ok-okozati összefüggéseket vetetünk ezzel észre/
- A gyakori hűvös szél, az esős idő miatt az esőkabát, esernyő is előkerül /az őszi ruhadarabok nevét gyakorolhatjuk/ isteni dolog tócsát keresni és abba beletocsogni egy kicsit /minden gyerek imádja, ki nem hagyná… hagyjuk néha!/
- Séták, kirándulások során megfigyelhetjük a lombhullást- a fák, bokrok őszi színekben pompázó hulló leveleit, terméseit, melyek szinte kínálják magukat, hogy felvegyük, összegyűjtsük, haza vigyük. /Közben megismertetjük az ”avar” szót, jelentését, a színek nevét; fakó sárga, bordó, rőtbarna, stb./
Az avarban játszó gyerekek buzgón gyűjtik össze és feldobálva, magukra szórva jót szórakoznak vele!
- Almaszedés, dióverés élménye kitörölhetetlenné tud válni! Az őszi betakarítási munkák aktív részeseként vagy anyával hétvégén a piaci bevásárlások az őszi gyümölcsök, zöldségfélék garmada sok tapasztalatot kínál- érzi az alma, körte illatát, látja a színes szőlőfürtöket, a nagyra nőtt sárgarépát, fejnyi káposztát, megízleli az édes szilvát… /az érzékelés, mint látás, tapintás, ízlelés, szaglás erősödik/. Ha megfoghatja, gyűjtheti, kosárba teheti ezeket, akkor közvetlen tapasztalatait még jobban gazdagítja róluk!
- Az összegyűjtött őszi kincsek további örömforrást jelentenek a gyerekek számára, mert későbbi játékaik eszközei lehetnek! A vödörnyi gesztenye, makk, amit mindennap továbbszedegetnek a parkban vagy az udvaron, utcán - kiválóan alkalmas gesztenye- és makk figurák készítéséhez. Nem kell hozzá csak fogvájó; fonalak és anya vagy apa erős keze valamint egy szög, amivel kifúrja, és a képzelet… így születik meg Gesztenye Guszti, Makk Marci, vagy dióhéjból - kettétörve a kis teknősbéka,, kisegér /köralakú kartondarabkára ragasztva/. A zöldségfélékből szintén sok ötletes figura, báb alakulhat ki, ha anya 1-1-et kihagy a levesből és segít délután késsel, ollóval fúrni- faragni belőlük kisrobotot, manócskát, szörnyikét, versenyautót, rakétát…
- Közös gyümölcs-, zöldségsaláta készítés alkalmával ismét ízeké a főszerep! Az 5-6 évesek már ügyesen tudnak szeletelni /oviban teszik is!/ sárgarépát, almát… természetesen felnőtt segítségével- kóstolgatással egybekötve a felszeletelt és már megízlelt gyümölcsöket salátaöntettel összekeverjük, míg érnek az ízek, játszhatunk is!
Például; tálcára teszünk 1-1 almát, körtét, karalábét vagy bármilyen más gyümölcsöt, zöldségfélét /5- 6-7 db-ot összesen /jól meg kell nézni melyik hol található a tálcán, letakarjuk és meg kell mondani, hogy
1. miket láttál, sorold fel?
2. melyik gyümölcs melyik mellett volt /megfigyelőképesség edzése!/.
Vagy ha kicsink szemét bekötjük és a tányérra tett gyümölcsdarabokból ”kóstoltatjuk”, ”hányat ismersz fel?”- játék /íze, illata alapján tapasztalatot szerez vele/.
- Az összegyűjtött faleveleket néhány perc alatt kiválogathatjuk együtt és újságpapír közé helyezve, nagy könyvekkel ”lepréseljük”- pár nap múlva sok érdekes díszt, képet készíthetünk belőlük.
folyt.köv.
Itt Jelentkezhetsz a Hogyan legyek büszke szülő? ingyenes mini sorozatra amiből megtudhatod,hogy:
-Mitől fejlődik jól a gyermeked beszéde?
-Hogyan alapozhatod meg a gazdag szókincs kialakulását?
-Melyek a legjobb beszédfejlesztő mondókák?