Mások-e a mai gyerekek, mint régebben? Ha igen miért? Próbáljuk megvédeni őket a világtól, a rossztól- sikerülhet? Számtalan kérdés vetődhet fel a felnőttekben ma. Mert valamit tenni kell! Erre figyelmeztetnek mindenkit azok a jelek, amit tapasztalhatunk; megjelennek az utcán 8-10 évesekből álló ”gyerek-szabadcsapatok”, akik rongálnak, verekednek - ne adj ég - rabolnak, megtámadják a kisebbeket, öregeket! Félelmetes képek ezek!
Csakúgy torokszorítóak, mint a pedagógust inzultáló, fizikailag, lelkileg megalázó vagy az egymást drasztikusan ütlegelő iskolások. Pedig ők is voltak édes, rózsaszín csöppségek, tipegő, kíváncsi apróságok! De hát mi történt velük? Miért váltak ilyenné?! Minden ok hozzánk, a felnőttekhez vezet vissza, bármennyire is szörnyű ezt kimondani! Mert tényleg mások a mai gyerekek abban az értelemben, hogy környezetük, környezetünk nagy változásokon ment át /más a családok életvitele-, módja, sok esetben értékrendje/. Nincs fokozatos átmenet a gyerekek világából a felnőttek világába! Kicsi kortól azt sugalljuk szülőként, hogy ”ne hagyd, védd meg magad,.. üss vissza, ha bántanak.. ne árulkodj, inkább oldd meg magad, legyél erős!”
Agresszió lesz ez vagy önvédelem? Önbizalmat szülhet ez vagy erőfitogtatást? Ki tudná ezt előre megmondani? A mai modern világ ”vívmányai” az internet virtuális világa, a videó, dvd mérföldkő az új információk fejlődésében. Gyakran azonban az ellenőrzés nélküli, korlátlan gyermeki elfoglaltság fő része. Ezekből, az ezernyi pozitív és fejlődést segítő jó tartalom mellett sokszor csak képi, virtuális ismerethez juthat egy gyermek és tényleges valóságismerete torz, hiányos lehet. Hatása viszont intenzív egy fejlődő gyermek világában! Akár negatív irányban is.
Meggyőződésem, hogy mégis tudunk tenni a negatív benyomások ellenére is gyermekeink érdekében. A legkisebb kortól kezdve; egyszerű, apró szokások kialakításával, otthoni szabályok betartásával és mérhetetlen türelemmel, figyelemmel, szeretettel.
Szülői és pedagógus összefogással, közös értékteremtő neveléssel sikerülnie kell, ahol a nevelés- oktatás központja maga a gyermek! Ahol figyelünk rájuk, beszélgetünk velük, engedjük játszani és megtanítjuk tanulni, élni őket értékeink szerint. Akkor nem kell majd félelemmel arra gondolni; hogy védjem meg gyermekem a világtól! De ha, addig is arra neveljük apró gyermekünket, olyan jelzéseket erősítünk benne, hogy sok rossz kivédhető az életben, vannak dolgok amit elviselhetőbbé tudunk vele együtt tenni, csak beszéljen róla - mi megpróbálunk segíteni mindenben - eredményes lesz!
Itt Jelentkezhetsz a Hogyan legyek büszke szülő? ingyenes mini sorozatra amiből megtudhatod,hogy:
-Mitől fejlődik jól a gyermeked beszéde?
-Hogyan alapozhatod meg a gazdag szókincs kialakulását?
-Melyek a legjobb beszédfejlesztő mondókák?